wait

Refleksoloji Masajı

Refleksoloji Masajı

Refleksoloji Masajı

Refleksoloji Masajı

Refleksoloji MASAJI

REFLEKSOLOJİ MASAJI

Refleksoloji Nedir?

Refleksoloji, özellikle ayaklar, eller ve kulaklardaki refleks noktalarına basınç uygulanarak tıkanan enerji yollarının açılması ile noktaların bağlantılı olduğu organlardaki problemlerin giderilmesini hedefleyen bir tedavi biçimidir. 5000 yıl öncesine kadar giden tarihi ile refleksoloji ilk olarak kendisini Çin’de gösteriyor. Refleksoloji masajı uzakdoğu kültüründe filizlenmiş bir tedavi şekli olarak karşımıza çıkıyor.
Refleksolojide sol ayak vücudun sol bölgesini sağ ayak ise vücudun sağ bölgesini temsil eder ve tedavi uygulanacağı zaman bu göz önünde bulundurulur. Ayak refleksolojisi ayağımızdaki belirli noktalara yoğunlaşarak şikayetlerimizin azalması ve tedavi sürecimize destek olması açısından önemli bir tedavi biçimidir. Ayak masaj teknikleri dendiğinde akla ilk gelen ve en eski tedavi yöntemi olması yıllar içerisinde gelişmiş ve tedavinin etkinliğini artırmıştır. Enerjinin akışı ayak, el ve kulaklardaki doğru noktaların saptanması ve bu akışın ilgili organlara iletilmesi ile sağlanır.

Refleksoloji Noktaları Nelerdir ve Refleksoloji Haritası Nedir?

Refleksoloji merkezi sinir sistemine bağlantılı bir şekilde çalışır. Özellikle ayaktaki refleks noktalarının her birisi farklı bir organı uyarır. Bu uyarma ile ilgili organdaki rahatsızlıkların giderilmesi hedeflenir. Örneğin; ayaktaki ikinci ve üçüncü parmağın birleşim noktaları göz ile bağlantılıdır. Gözlerde hissedilen ağrı, yorgunluk gibi şikayetler refleksoloji masajında bu bölgeler hedeflenerek giderilebilir. Ayak parmaklarına yapılan bu baskı sinir sistemi ile gözlere enerji akışını iletir. Ayak ayasının orta kısmı, iç tarafı ise sinyali doğrudan beyne iletir. Dolayısıyla stres, bağ ağrısı, anksiyete gibi problemlerle baş edildiğinde refleksoloji masajında bu bölgelere yoğunlaşılarak masaj yapılmalıdır. Refleksoloji teknikleri tamamen ayak bölgelerinde uyarılacak bölgelerin refleksoloji ayak haritasına göre belirlenmesi ile kurgulanır. Kişinin şikayeti ve tedavi arzusuna göre refleksoloji masajı teknikleri çeşitlendirilebilir ve refleksoloji ayak haritası bunun için bir rehberdir.

Refleksoloji Nasıl Yapılır?

Refleksoloji masajının uygulandığı alan diğer masaj uygulamaları ile benzerlik gösterir. Burada önemli olan el ve ayaklar olduğu için kişinin rahat bir yerde, gevşeyebileceği ve tedavinin etkilerini rahatlıkla hissedebileceği uygun bir alanda oturması veya yatmasıdır. Panik atak, depresyon, kronik baş ağrısı gibi çeşitli şikayetlerle gelen kişi problemlerini refleksoloji uzmanına iletmeli ve bu doğrultuda uygun refleks noktaları belirlenerek tedavi yürütülmelidir. Doğru refleks noktalarının belirlenmesi herşeyden önemlidir. Ayak boyutunu baz aldığımızda çok fazla refleks noktası olduğunu biliyoruz ve doğru refleks noktasının seçilmesi refleksoloji masajında en önemli başlangıç kriteridir.
Ayak ve ellerde refleks noktaları belirlendikten sonra refleksoloji uzmanı belirli şiddetlerde baskı uygulamaya başlar. Bütüncül bir tedavi için farklı noktalar da uyarılabilir. Sinir sistemi bu süreçte uyarılarak bu baskının organlara iletilmesi, refleksoloji tekniklerinin temelini oluşturur.

Refleksoloji Hani Rahatsızlıklarda Destek Tedavi Yöntemidir?

Refleksoloji özellikle, nörolojik rahatsızlıklarda, boyun ağrısı, bel ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıklarda, anksiyete, depresyon, panik atak gibi psikolojik rahatsızlıklarda, kadın hastalıklarında hatta cinsel sağlık ile ilgili olabilecek rahatsızlıklarda destek tedavi biçimi olarak sıklıkla kullanılmaktadır.
El, ayak ve kulak bölgelerinin merkezi sinir sistemi ile organlarla bağlantılı olmasından yola çıkılarak kişiye özel bir tedavi kurgusu oluşturulur ve refleksoloji uzmanı bu doğrultuda masajı uygular.