wait

Spor Masajı

Spor Masajı

Spor Masajı

Spor MASAJI

Spor Masajı

Spor masajı diğer masaj türlerinden ayrı olarak değerlendirilmeli ve teknikleri klasik masaj teknikleri ile aynı şekilde ele alınmamalıdır. Spor masajında amaç sporcunun daha aktif ve etkili bir müsabaka geçirebilmesi fiziki kapasitesini zorlanmadan daha efektif bir şekilde kullanabilmesidir.

Spor Masajı Teknikleri

Etkinlik öncesinde, sonrasında hatta etkinlik esnasında farklı şekilde uygulanan spor masajının teknikleri yapılan spor türü ve en çok kullanılan vücut bölgesine göre farklılıklar gösterir. Etkinlik öncesinde kramp oluşmasını, kas gerginliğini azaltmak ve sporcuyu rahatlatmak için farklı uygulamalar yapılırken spor esnasında kişinin kapasitesini zorlanmadan kullanabilmesi, kas yorgunluğu oluşan bölgeleri rahatlatmak ve sporcunun kaldığı yerden yorgunluk belirtisi göstermeden devam edebilmesi adına uygulanan birden çok tekniğin bütüncül olarak uygulanmasıdır. Spor sonrasında ise zorlanmış veya aşırı kasılmış bölgelerdeki problemlerin önüne geçerek vücudun o bölgelerine uygulanan spor masajı kişinin ağrı, sakatlık gibi farklı şikayetlerle karşılaşmasını önlemek adına uygulanır. Spor masajı bir sporcu için olmazsa olmazlardan sayılabilir. Her ne kadar ısınma, esneme hareketleri yapılsa da vücudun bazı bölgeleri için yeterli olmayacak ve kişi yeteri kadar müsabaka için hazır olmayacaktır. Zorlu bir mücadeleye girecek vücuttan beklenen performansın düşmemesi için özelleşmiş teknikler ile uygulanacak spor masajı sporcunun başarsına katkı sağlayacağı gibi oluşabilecek sakatlık, burkulma, yanlış hareket kaynaklı fiziksel acıların önüne geçecektir.

Spor Masajının Etkileri

Sporcuya uygulanan masaj sayesinde sporcu vücudundaki kan akışının arttığını, kaslarının daha esnek olduğunu, hareketliliğin arttığını hissedecek ve ısınma öncesi ve sonrasında daha kolay bir şekilde müsabakaya hazırlanabilecektir. Spor masajının en etkili olduğu anlardan birisi de spor esnasında uygulanan masajdır. Kişi bünyesini fazla zorlamış olsun olmasın performans göstermesi gerektiği anda kapasitesini artırabilecek tekniklerin masajla uygulanması sporcunun başarısına katkı sağlayacak, yaralanma veya yorulma gibi belirtileri ortadan kaldırmada yardımcı olacaktır. Kişinin esnekliğini artırır, hareketleri daha kolay yapabilir hale gelir.
Sporcunun performansını artırır, esneklik ve metabolizma hızının artması ile kişi daha az yorgun hissedecek, tüm hücrelere ulaşan oksijen miktarı arttığı için daha uzun süre yorulmadan hareket edebilecektir.
Sporcunun esnekliğinin artması, aynı zamanda artan kan akışı ile daha kolay ısınabilmesi oluşabilecek sakatlıkları da önlemede yardımcı olacaktır.
Kas çalıştıkça yorulmaya başlar, yeterli oksijenle beslenemez ve dinlenme aralarına ihtiyaç duyar ki tekrar elde etmesi gereken enerjiyi depolayabilsin. Masaj burada devreye girdiğinde bu enerji üretimi ile depolanma süreci azalır ve daha efektif bir şekilde kişi yorgunluğundan uzaklaşarak müsabakaya hazır olur.
Spor esnasında vücut ısısı artan ve terleyen sporcu bedeni stabil bir halde değildir. Daha güçlü ve esnek olabilmesi için bu ısının dengeye ulaşması gerekir. Su kaybeder ve dengesi sarsılır. Dolayısıyla spor masajı burada bu dengeyi tekrar elde edebilmesi adına önemlidir.
Spor sonrasında yorgun bir vücudun hemen dinlenmeye geçmesi uygun değildir. Kişinin yüksek tempodan birden düşmesi ve belki de zorladığı kaslarının zedelenme ihtimali spor bitiminde de hala risk teşkil eder. Dolayısıyla spor masajı spor sonrasında sporcunun vücuduna dinlenme evresine hazırlar. Kasların gevşetilmesi, gösterilen o yüksek performansın yavaş yavaş dinlenme evresine geçmesi için destek olur.
Dolayısıyla spor masajı klasik masajdan oldukça farklıdır ve uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır. Bir tedavi biçimi olduğu gibi performansı artırmaya yönelik teknik bilgi gerektiren bir masaj çeşididir. Profesyonel bir sporcu için vazgeçilmezdir. Amatör dahi olsanız spor masajı ile bedeninizin kapasitesini ne kadar zorlanmadan ortaya koyabildiğinizi gördüğünüzde şaşıracak belki hiç olmadığı kadar iyi bir performans gösterebileceksiniz.